Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia


Kolejna spółka, która przed wojną była gigantem polskiej gospodarki, chce wrócić do życia - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o warszawskie Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein - międzywojennego producenta maszyn.

Kolejny dzień złoty zbiera pochwały - i wydają się, że są one zasłużone, bo nasza waluta w poniedziałek znów umocniła się o kilka groszy. Około południa jedno euro kosztowało już 4,02 zł. Głosy wątpiące w siłę naszej waluty są coraz cichsze i już słychać niemal tylko te, które mówią: będzie się umacniać. Inwestorzy operujący na londyńskim rynku akcji spodziewają się powolnego wzrostu indeksu FTSE100 w tym roku. Francuski koncern GDF Suez i rosyjski Gazprom podpisały w poniedziałek memorandum w sprawie wejścia GDF do projektu budowy Gazociągu Północnego (Nord Stream). Jak podano w komunikacie, GDF będzie miał w projekcie 9-procentowy udział.Związkowcy z produkującej układy kierownicze firmy Nexteer Automotive (dawnej Delphi) w Tychach zapowiedzieli na czwartek dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Powód to żądania płacowe. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, jeszcze przed Wielkanocą może dojść do strajku generalnego. Wśród klientów tyskiej fabryki są GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler oraz PSA Peugeot-Citroen. Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł w II kwartale 2009 r. o 18,0 proc. rdr - poinformował w poniedziałek Państwowy Komitet Statystyczny we wstępnych wyliczeniach. Konsorcjum, w którym liderem jest firma Budimex S.A., a partnerem firma Doraco, rozpocznie w ciągu tygodnia budowę drugiego terminalu pasażerskiego na gdańskim lotnisku. Prace mają potrwać dwa lata.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce wejść na rynki zagraniczne nie tylko po to, aby kupować gaz, ale także by nim handlować - poinformował dziennikarzy wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Wczorajsze negatywne nastroje giełdowe, wywołane informacjami o problemach deweloperskiej agencji rządowej Dubaju ze spłatą swoich długów, przełożyły się także na rynek walutowy. Baner fundacji Pro wykorzystujący twarz Hitlera w kampanii przeciw przerywaniu ciąży zawisł w Poznaniu - informuje "Gazeta Wyborcza". Wkrótce ma się pojawić w innych miastach.

WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 2383,95 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 182 spółek, 129 spadł, 37 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano. Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła odreagowanie po ostatnich spadkach. Zdaniem analityków w krótkim terminie wzrosty mogą się utrzymywać, ale jest raczej mało realne, by do końca roku WIG 20 osiągnął nowe szczyty. Asseco Poland ma bardzo dobre perspektywy i w spółce nie dzieje się nic co mogłoby zaniepokoić inwestorów. Jedynym powodem poniedziałkowego komunikatu Asseco Poland była chęć wyjaśnienia, że wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli spółki odnośnie wyników nie stanowiły prognozy na 2009 r. - poinformował PAP Adam Góral, prezes Asseco Poland.Jakie działania podjęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w kwestii prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdyńskiej - z takim pytaniem szef BBN Aleksander Szczygło zwrócił się do nadzorującego służby specjalne ministra Jacka Cichockiego. Wcześniejsze wyjaśnienia ABW minister Szczygło uznał za niefortunne. EMC Instytut Medyczny został dopuszczony przez Ministerstwo Skarbu Państwa do ograniczonego badania trzech uzdrowisk: Szczawno-Jedlina, Cieplice z Jeleniej Góry oraz Świeradów-Czerniawa. Wśród spółek dopuszczonych do badania Uzdrowiska Cieplice znalazł się KGHM TFI - poinformowało MSP w komunikacie. Ruch wstępnie uzgodnił warunki dalszej współpracy z Polkomtelem i wznowił sprzedaż starterów oraz doładowań kart pre-paid telekomu - podała spółka w komunikacie.

Banki uprawnione do pełnienia funkcji Dealera Rynku Pieniężnego w 2010 r.


Narodowy Bank Polski wybrał banki do pełnienia funkcji Dealera Rynku Pieniężnego w 2010 - poinformował NBP w komunikacie.

Teraz kredyt ma być "dobry"


We wtorek Komisja nadzoru Finansowego wydała długo zapowiadaną Rekomendację T, dotyczącą dobrych praktyk w kredytach. O pożyczki będzie trudniej, ale będą one bezpieczniejsze - i dla banku, i dla klienta. Po to, aby kryzys finansowy już się nie powtórzył.

Tauron liczy na ok. 4 mld zł z giełdy


Grupa energetyczna Tauron, której giełdowy debiut planowany jest na połowę tego roku, spodziewa się pozyskania z rynku ok. 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy - potwierdził w środę prezes spółki Dariusz Lubera.

Szef EBC: wykup obligacji bez nacisków politycznych


Szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet oświadczył w poniedziałek, że jego decyzja o wykupie zadłużenia państw strefy euro była "całkowicie niezależna" od nacisków politycznych i służyła ratowaniu systemu bankowego przed załamaniem.

Dofinansowanie do studiów dla 24 tys. pielęgniarek


24 tysiące pielęgniarek i położnych będzie objętych dofinansowaniem do studiów pomostowych w latach 2008-2015. W projekcie, na realizację którego środki daje też Europejski Fundusz Społeczny, biorą udział 52 uczelnie.